MFA i ja

Dziś króciutko. Chciałem wam powiedzieć o pewnym wyzwaniu, które zaczynam podejmować od poniedziałku, nazywane jest ono 1000 Dni MFA i skonstruowane jest na podstawie rad dla poczatkujących pisarza przekazanych przez znanego pisarza – Raya Bradburego. Na czym polega owo wyzwanie? Trwa 1000 dni i ma na celu wyrobienie pewnych nawyków, stworzyć podstawę dla twórczości, jest również sposobem na nauczenie się wielu rzeczy. Ma kilka aspektów.

Czytanie

Każdego dnia czytaj jedno opowiadanie, jeden esej/artykuł naukowy oraz jeden wiersz. Dodatkowo, jeśli starczy czasu to raz na tydzień przeczytaj powieść, a raz w miesiącu przeczytaj książkę o rzemiośle (pisarstwo, rysownictwo, scenariopisarstwo, sztuka, historia sztuki). I tutaj parę słów, ostatnie dwa punkty zostały dodane przeze mnie, sadzę, że jestem w stanie ich dotrzymać. Oczywiście, powieści mogą zostać zastąpione przez książki historyczne, szczególnie w czasie roku akademickiego. Nie każda powieść będzie też czytana w ciągu tygodnia ze względu na ich długość. Rozpisane jest to następująco:

  • 0-350 stron – 1 tydzień
  • 351-700 stron – 2 tygodnie
  • 701-1000 stron – 3 tygodnie
  • 1001 – 1300 stron – 1 miesiąc

Pisanie

Każdego tygodnia napisz jedno opowiadanie. Za tą radą istnieje prosta myśl – napisz w ciągu roku 52 kiepskie opowiadania – znacząco poprawi to twój warsztat, zrozumiesz wiele rzeczy, zobaczysz gdzie cię to doprowadzi. Postanowiłem, że rozpocznę projekt 143 głosy galaktyki, każdy tekst będzie napisany w uniwersum sci-fi nakreślonym przeze mnie, każdy tekst będzie “pisany przez” określoną postać w uniwersum, często będą miały one formę epistolarną (listów, raportów, itd.), acz co najmniej raz w miesiącu zostanie napisane opowiadanie w klasycznym stylu – z narratorem w pierwszej (prawdopodobnie) osobie.

Poniższe punkty są całkowicie opcjonalne!

Oglądanie

Obejrzyj dwa filmy pełnometrażowe tygodniowo. Filmy mogą zostać zastąpione przez seriale lub filmy krótko- i średnio-metrażowe w odpowiednich proporcjach, tj. oglądanie przez 4 godziny tygodniowo.

 

Czy zdołam wykonać to wyzwanie? Nie wiem, ale to będzie ciekawe doświadczenie. Krótkie aktualizacje będę zamieszczał każdego dnia

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s